Akademia dziecięcego rozwoju Akcesoria dla niemowląt Bez gadżetów odpieluchowanie też się uda. Ale dlaczego go nie ułatwić?

Bez gadżetów odpieluchowanie też się uda. Ale dlaczego go nie ułatwić?

Do odpieluchowania dziecka potrzebne jest…dziecko i sedes lub nocnik. I w sumie nic więcej nie potrzeba. Nie ma co jednak ukrywać, że niektóre przedmioty mogą ten proces ułatwić.

Odpowiedni nocnik

Nocnik dla dziecka musi być dostosowany do jego wzrostu i budowy. Maluch musi na nim swobodnie i wygodnie siedzieć. Łatwe powinno być także wstawanie z nocnika.
Na rynku dostępne jest mnóstwo zaawansowanych nocników — grających lub migających światełkami. Niektórym dzieciom nagroda w postaci melodyjki, która brzmi, gdy do nocnika wpadają krople moczu, rzeczywiście pomaga, ale w większości przypadków są to zbędne bajery.

nocnik Bobomio

Nakładka na sedes

Niektóre dzieci nie chcą korzystać z nocnika. Wolą swoje potrzeby załatwiać tak, jak dorośli. Dla takich małych uparciuchów idealne są specjalne podkładki na sedes umożliwiające bezpieczne i stabilne siadanie na nim nawet małym dzieciom.

Przenośny nocnik na wyjścia i wyjazdy

Przy odpieluchowywaniu dzieci ważna jest konsekwencja. Nie może być tak, że rodzic zastanawia się, jak nauczyć dziecko sikać na nocnik, zaczyna proces odpieluchowania, a przy okazji wyjścia na spacer każe dziecku załatwiać się do pieluchy. Aby pożegnanie z pieluchą się powiodło, warto zaopatrzyć się w przenośne i podróżne nocniki np. wykonane z kartonu.

Książeczki o siusianiu, nocniku, żegnaniu się z pieluszką

Nie ma lepszego sposobu na oswojenie się dziecka z tematem niż odpowiednie lektury. Na rynku znajdą się zarówno książeczki, które zachęcą dziecko do zainteresowania się tematem, wyjaśnia jak korzystać z nocnika, a także jak sobie radzić z problemami typu wpadka.