Akademia dziecięcego rozwoju Kuchnia a dziecko Wybór pierwszych sztućców dla dziecka

Wybór pierwszych sztućców dla dziecka

W życiu każdego malucha przychodzi w końcu czas, kiedy wyraża on chęć samodzielnego jedzenia. To właśnie wtedy zachodzi potrzeba kupna pierwszych, odpowiednich sztućców. Rodzice muszą wiedzieć, jakie wybrać, by nauka jedzenia była przyjemna i oczywiście bezpieczna dla malucha.

Pierwsze sztućce dla dzieci

Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna, dlatego pierwsze sztućce dla dzieci powinny być wykonane z gumy lub plastiku. Nie wolno zapominać o antypoślizgowych, odpowiednio wyprofilowanych rączkach, które wspomogą nieco chwiejny jeszcze chwyt malucha. Jeśli chodzi o widelce, muszą być one zaokrąglone na końcach, łyżki zaś nie mogą być zbyt płytkie.

sztućce dla małych dzieci

Jak nauczyć malucha korzystania ze sztućców?

Na początek polecana jest nauka jedzenia łyżeczką. Samodzielne nabieranie potraw jest dla malucha nie tylko okazją do ćwiczeń, ale również niezłą zabawą.

Rodzic przy okazji tej praktyki musi uzbroić się w cierpliwość, bowiem podczas początkowych prób zdarza się, że więcej jedzenia ląduje na ubraniu i stole, niż w buzi malucha. Z każdym kolejnym podejściem będzie jednak już tylko coraz lepiej.

Po nauce jedzenia łyżeczką przychodzi czas na używanie widelca. To już jednak wyższa szkoła jazdy dla nieco bardziej wprawionych maluchów.

Powyżej po prawej – zestaw dziecięcych sztućców od ostry-sklep.pl