Akademia dziecięcego rozwoju Zabawki Puzzle dzisiejszych czasów

Puzzle dzisiejszych czasów

Można by się spodziewać, że w dobie komputerów, konsol czy smartfonów nie powinno być już miejsca dla tak przestarzałej, analogowej zabawy jak puzzle, jednak mimo wszystko puzzle nadal znajdziemy w każdym szanującym się sklepie z zabawkami.

puzzle dziecięce

Wypadało by zadać pytanie, dlaczego puzzle są nadal atrakcyjną formą rozrywki? Z pewnością dlatego, że:
• układanie puzzli to świetna zabawa, zarówno dla dzieci, dorosłych jak i osób w podeszłym wieku,
• różne puzzle dla dzieci najczęściej zawierają motywy aktualnie popularne wśród naszych pociech: czy to sceny z bajek, czy rysunki z ich ulubionymi bohaterami,
• puzzle mogą nam towarzyszyć całe życie.

Na początku wybiera się te proste dostosowane do młodego wieku odbiorcy, z czasem można układać coraz bardziej skomplikowane zestawy z większą ilością elementów, a motywy bajkowe zastąpić tym, co nas interesuje, czy to z motoryzacją czy krajobrazami. Dla osób z doświadczeniem świetną zabawą mogą być puzzle 1000 elementów. Układanie puzzli pozwala na prawidłowe ukształtowanie mózgu dziecka, uczy je: cierpliwości w dążeniu do celu, precyzji, pomaga wykształcić wyobraźnię przestrzenną.

Puzzle dla każdego?

Z kolei w podeszłym wieku układanie puzzli pozwoli nam, jak najdłużej utrzymać sprawność umysłu, oddalić widmo kłopotów z pamięcią, czy nieporadność. Jak wiadomo nieużywany organ zanika i ta zasada dotyczy również mózgu, a układanie puzzli jest świetnym treningiem pozwalającym zachować jego bystrość.