Akademia dziecięcego rozwoju Akcesoria dla niemowląt,Ubranka i akcesoria Śpiworek do spania – dlaczego warto go kupić?

Śpiworek do spania – dlaczego warto go kupić?

Śpiworek do spania jest najpewniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na spokojny sen malucha. Potrafi zapewnić stałą temperaturę, przyczyniając się dzięki temu do ograniczenia ryzyka, iż dzięki będzie zbyt ciepło albo zbyt zimno. Obecne badania potwierdzają, iż spanie w śpiworku minimalizuje także prawdopodobieństwo tak zwanej nagłej śmierci łóżeczkowej.

Śpiworek dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Zawsze należy wybierać śpiworek dla pociechy, mając na względzie jej wagę i wiek. Nie każdy ze śpiworków, będzie właściwy od urodzenia. W ofercie sklepów znajdziemy zwykle trzy różne rozmiary: 0-6 miesięcy, 6-18 miesięcy oraz 18-36 miesięcy. Następna ważna kwestia to gramatura. Grubość śpiworki winna zostać dobrana do obecnej temperatury w pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko. To jest niezwykle istotny aspekt każdej z wyprawek, gdyż kupując pierwszy z brzegu śpiwór, możemy przegrzać albo wychłodzić pociechę. Wielu producentów dba o właściwy sen dzieci o dowolnej porze roku. W sklepach dostępne są bowiem śpiworki w różnorodnym rozmiarze i o różnej grubości na każdą z pór roku.

Żeby upewnić się, iż nasze dziecko jest bezpieczne w czasie snu, powinniśmy postępować według kilku ważnych zasad oraz wskazówek, które znajdują się poniżej:

  • należy unikać wkładania do łóżeczka dziecka pluszowych zabawek, miękkich koców oraz innych miękkich rzeczy, którymi mogłoby się ono udusić,
  • dziecko ma zawsze spać w swoim łóżeczku,
  • układajmy dziecko na plecach,
  • nie zabierajmy własnej pociechy do swojego łóżka, tym bardziej jeżeli jesteśmy pod wpływem alkoholu albo innego rodzaju odurzających środków.

Śpiworek – korzyści dla malucha

Nazbyt wysoka temperatura, wysuszy śluzówkę w nosie malucha, co prowadzi do zwiększenia ryzyka infekcji. Z kolei zaś zimno powodowało będzie, iż niemowlę będzie się budzić w nocy i zostanie narażone na ewentualne przeziębienie. Dziecko znajdujące się w śpiworku cały czas jest przykryte i nie marznie. W odróżnieniu od kocyka czy też kołderki, nie będzie w stanie naciągnąć śpiwora na główkę, co mogłoby utrudniać swobodę oddychania.

W wypadku chęci kupna śpiworka dla pociechy, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Najlepsze będą te wykonane z bawełny wysokogatunkowej – jest to oddychający i naturalny materiał, który zapewnia właściwą cyrkulację oraz temperaturę powietrza – dzięki temu dziecko nie przegrzewa się podczas snu, ani też nie marznie. Pośród komfortowych śpiworków, znaleźć możemy nie tylko klasyczne – nie mające rękawów, ale i te bardziej nowoczesne – z systemem zapewniającym lepszy komfort.

Opcja dopinania rękawów, umożliwi regulacje stopnia ogrzewania malucha, za sprawą czego nie trzeba go dodatkowo przykrywać. Śpiworek zapewnia także ochronę szyi przy pomocy materiałowej nakładki, która nie dopuścić do podrażnień naskórka. Na rynku dostępne są też śpiworki z suwakiem zip clock, który pozwala na swobodne i szybkie przewijanie maluszka. Śpiworki mogą być też obszerne, dzięki temu nie będą krępowały ruchów.